Zauważyliście, że dzieci bardzo lubią tańczyć? Wszelkie zabawy połączone z ruchem i tańcem są podejmowane u dzieci spontanicznie – dlatego należy te reakcje rozwijać już od pierwszych lat życia.
Oczywistą informacją jest to, że taniec powoduje wzrost hormonu szczęścia – czyli endorfin. Owocuje to zwiększeniem naturalnej radości dziecka czerpanej z ruchu w takt muzyki. To dlatego nawet malutkie dzieci, które jeszcze nie opanowały sztuki chodzenia „podskakują” na pupciach w rytm muzyki. Taniec i zabawy ruchowe sprzyjają rozwojowi wszechstronnej sprawności ruchowej u dzieci w każdym wieku, aczkolwiek to jest to, czego najbardziej potrzeba dzieciom w okresie przedszkolnym, kiedy intensywnie zaczynają rosnąć. Niezaspokojenie potrzeby ruchu może spowodować powstanie wszelkich napięć w ciele dziecka, co w konsekwencjach doprowadzić może do zaburzeń emocjonalnych. Rodzice – pamiętajcie – dzieci mają mnóstwo energii, a tempo regeneracji sił po intensywnej zabawie, każe nam szukać kolejnych rozwiązań do jej wyładowania.
Taniec kształtuje także pozytywne cechy charakteru takie jak: odwaga, cierpliwość, wytrwałość czy odporność na trud i zmęczenie. Dziecko nabywa umiejętności współpracy w grupie, akceptacji innych dzieci i przede wszystkim samego siebie poprzez pokonywanie własnych, nowo odkrytych barier. Należy także wiedzieć, że taniec usprawnia pamięć, spostrzegawczość, orientację, uwagę oraz inteligencję twórczą i ruchową. Ćwiczenia taneczne rozwijają także refleks, koordynację ruchową, spostrzegawczość, uczą dyscypliny. jak żaden inny sport, stwarza możliwość przełamania tych barier! Istotnym aspektem jest także to, że pomaga nawiązać i utrzymać kontakty między dziećmi. Przydatną informacją dla rodziców może być fakt, że taniec to także sposób bycia – to dyscyplina, to zasady, których należy przestrzegać: -trzeba umieć się ukłonić -grzecznie podziękować za taniec -nie wypada trzymać rąk w kieszeniach -w trakcie tańca nie powinno się żuć gumy -nie można śmiać się z kolegów czy koleżanek, kiedy coś im nie wyjdzie
Jak widać – taniec ma także pozytywny wpływ wychowawczy. Zasady kultury tańca prezentowane podczas turniejów czy uroczystości przedszkolnych i szkolnych, spotykają się z dużym aplauzem ze strony rodziców.